Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Archidiecezja Gnieźnieńska wyruszy na szlak

Data publikacji: 2014-07-27, Data modyfikacji: 2014-07-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Dzisiaj siódmy dzień wędrówki Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bydgoskiej, która na Jasną Górze dotrzeć ma w czwartek. W poniedziałek na szlak pielgrzymi wyruszy natomiast Archidiecezja Gnieźnieńska, w skład której wchodzić będą pątnicy m.in. z Inowrocławia i Kruszwicy. Inowrocławianie na szlaku już są. Dzisiaj wyruszyła Piesza Pielgrzymka Promienista z parafii p.w. św. Jadwigi w Inowrocławiu. Warto zaznaczyć, że tradycja pielgrzymowania w tej parafii sięga 1987 roku, czyli jeszcze okresu PRL.   Do 2004 roku pielgrzymi z Bydgoszczy wędrowali na Jasną Górę przez Gniezno, razem z archidiecezją gnieźnieńską. Gdy powstała osobna diecezja doszło do usamodzielnienia się bydgoskiej pielgrzymki. Przez Gniezno nadal wędruje jednak grupa złota z Górki Klasztornej, która w czwartek w sanktuarium w Licheniu dołączyła do pozostałych uczestników bydgoskiej pielgrzymki.   Jutro na szlak wyruszy natomiast grupa z parafii p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Inowrocławiu. Wszyscy pątnicy z archidiecezji gnieźnieńskiej dotrą na Jasną Górę 5 sierpnia.

Pełna treść wiadomości na: http://www.portalkujawski.pl/index.php/inowroclaw/item/4627-archidiecezja-gnieznienska-wyruszy-na-szlak
portalkujawski.pl, Źródło artykułu: portalkujawski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat inowrocławski – powiat w południowej części województwa kujawsko - pomorskiego z siedzibą w Inowrocławiu. W skład powiatu wchodzą gminy: Inowrocław, Gniewkowo, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Dąbrowa Biskupia, Rojewo i Złotniki Kujawskie. Powierzchnia powiatu wynosi 1225 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: Nadgoplański Park Tysiąclecia, dwa rezerwaty – „Balczewo” i „Rejna”, park solankowy w Inowrocławiu, w stolicy powiatu  działa także tężnia solankowa. Powiat bogaty jest także w zbiorniki wodne do których nalęży rzeka Noteć oraz liczne jeziora  (Gopło, Tryszczyn, Gocanowskie, Szarlej, Piotrkowickie, Ludzisko, Węgiereckie, Mielno, Tuczno, Płaźno, Leszcze, Jordanowo, Długie, Kościelne, Pęchowskie, Jezioro Stare i Jezioro Nowe). Do godnych odwiedzenia zabytków należą: Mysia wieża w Kruszwicy, Dom Rodzinny Jana Kasprowicza, Zespół pałacowo – parkowy w Kobylnikach, Izba Pamięci Generała Władysława Sikorskiego czy Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi sektor prywatny.

    Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 15, 25 i 62.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola