Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Sąd w Krakowie podważył opłatę uzdrowiskową

Data publikacji: 2017-07-11, Data modyfikacji: 2017-07-11
A A AWydrukDrukuj  
 
Dla Zakopanego jest to precedensowy wyrok – Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że miasto to niesłusznie pobierało wobec skarżącego się kuracjusza opłatę uzdrowiskową i nakazało zwrot opłaty. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, ale może zachęcić kolejne osoby, które czują się opłatą klimatyczną pokrzywdzone. Informacja z Małopolski może okazać się również ważna dla Inowrocławia, który również pobiera od swoich gości (pobyt powyżej doby) opłatę uzdrowiskową. Wynosi ona 2 zł za każdy dzień pobytu. Na temat jakości powietrza w Inowrocławiu są różne przeciwstawne wobec siebie informacje – władze miasta chwalą się, że Inowrocław może się pochwalić wręcz najczystszym powietrzem w Polsce, co wynika również z niektórych ogólnopolskich rankingów. Pojawiają się jednak informacje, że powietrze nie jest na tyle czyste, aby pobierać opłatę. Gorąco po jednej z publikacji w ogólnopolskim magazynie zrobiło się na sesji Rady Miejskiej w 2015 roku.   Na pewno Inowrocław ma czystszą atmosferę niż Zakopane. Jest to też jedno z mniej ,,zatrutych” miast w województwie kujawsko-pomorskim. Nie mniej jednak w ubiegłym roku stwierdzono przy Solankach 21 przekroczeń dopuszczalnego dobowego stężenia pyłów PM10, w tym roku było to już 25, gdy dopuszczalna przez WIOŚ granica wynosi 35 rocznie. Dopuszczalne dobowe stężenie wynosi 50 µg/m3 – w dniu 9 stycznia, gdy w Polsce głośno mówiono o smogu, ten wskaźnik osiągnął przy ulicy Solankowej ponad 123.   Trudno zatem jednoznacznie powiedzieć, czy Inowrocław opłatę uzdrowiskową powinien pobierać. Konkretnej oceny mógłby dokonać sąd, jeżeli znalazłby się kuracjusz poszkodowany przez opłatę, która przy ogólnych kosztach pobytu nie wydaje się aż taka odczuwalna (2 zł dziennie).  

Pełna treść wiadomości na: portalkujawski.pl/index.php/inowroclaw/item/11473-sad-w-krakowie-podwazyl-oplate-uzdrowiskowa
portalkujawski.pl, Źródło artykułu: portalkujawski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat inowrocławski – powiat w południowej części województwa kujawsko - pomorskiego z siedzibą w Inowrocławiu. W skład powiatu wchodzą gminy: Inowrocław, Gniewkowo, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Dąbrowa Biskupia, Rojewo i Złotniki Kujawskie. Powierzchnia powiatu wynosi 1225 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: Nadgoplański Park Tysiąclecia, dwa rezerwaty – „Balczewo” i „Rejna”, park solankowy w Inowrocławiu, w stolicy powiatu  działa także tężnia solankowa. Powiat bogaty jest także w zbiorniki wodne do których nalęży rzeka Noteć oraz liczne jeziora  (Gopło, Tryszczyn, Gocanowskie, Szarlej, Piotrkowickie, Ludzisko, Węgiereckie, Mielno, Tuczno, Płaźno, Leszcze, Jordanowo, Długie, Kościelne, Pęchowskie, Jezioro Stare i Jezioro Nowe). Do godnych odwiedzenia zabytków należą: Mysia wieża w Kruszwicy, Dom Rodzinny Jana Kasprowicza, Zespół pałacowo – parkowy w Kobylnikach, Izba Pamięci Generała Władysława Sikorskiego czy Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi sektor prywatny.

    Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 15, 25 i 62.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola