Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Inowrocławski radny PiS nie do końca przekonany do propozycji zmiany ordynacji

Data publikacji: 2017-11-15, Data modyfikacji: 2017-11-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Według Marka Słabińskiego, radnego inowrocławskiego, związanego z Prawem i Sprawiedliwością likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych to będzie złe posunięcie. Taką zmianę zakłada propozycja parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, choć zmiany najprawdopodobniej wejdą dopiero od 2022 roku. Z inicjatywy byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, od wyborów samorządowych w 2014 roku, w miastach bez praw powiatu, Rada Miejska wybierana jest w ramach jednomandatowych okręgów wyborczych. Takim miastem jest Inowrocław. Zdaniem radnego Marka Słabińskiego, odejście od jednomandatowych okręgów wyborczych będzie dużym błędem.   Prezydenci tylko do spraw reprezentacyjnych Według radnego Słabińskiego wybierani w ramach plebiscytu wyborczego prezydenci miast czy w mniejszych gminach burmistrzowie oraz wójtowie, powinni pełnić głównie funkcję reprezentacyjne. Gminami powinni zaś zarządzać fachowcy, dlatego w jego opinii lepszym rozwiązaniem byłoby powoływanie przez Radę Miejską menedżerów w randze dyrektora.   Radny zgadza się jednak z wieloma propozycjami PiS-u, jak chociażby zagwarantowanie opozycji funkcji przewodniczącego Komisji Rewizyjnej czy zwiększenie możliwości kontrolnych radnych wobec mienia komunalnego, w tym też miejskich lub gminnych spółek. Z tego też powodu inowrocławski radny uważa, że wprowadzenie kadencyjności dla prezydentów, burmistrzów i wójtów nie ma sensu.   Słabiński wyraża nadzieję, że dojdzie do szerszych konsultacji przed wprowadzeniem zmian, które jak podkreśla, w większości ocenia dobrze.  

Pełna treść wiadomości na: portalkujawski.pl/index.php/inowroclaw/item/12235-inowroclawski-radny-pis-nie-do-konca-przekonany-do-propozycji-zmiany-ordynacji
portalkujawski.pl, Źródło artykułu: portalkujawski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat inowrocławski – powiat w południowej części województwa kujawsko - pomorskiego z siedzibą w Inowrocławiu. W skład powiatu wchodzą gminy: Inowrocław, Gniewkowo, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Dąbrowa Biskupia, Rojewo i Złotniki Kujawskie. Powierzchnia powiatu wynosi 1225 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: Nadgoplański Park Tysiąclecia, dwa rezerwaty – „Balczewo” i „Rejna”, park solankowy w Inowrocławiu, w stolicy powiatu  działa także tężnia solankowa. Powiat bogaty jest także w zbiorniki wodne do których nalęży rzeka Noteć oraz liczne jeziora  (Gopło, Tryszczyn, Gocanowskie, Szarlej, Piotrkowickie, Ludzisko, Węgiereckie, Mielno, Tuczno, Płaźno, Leszcze, Jordanowo, Długie, Kościelne, Pęchowskie, Jezioro Stare i Jezioro Nowe). Do godnych odwiedzenia zabytków należą: Mysia wieża w Kruszwicy, Dom Rodzinny Jana Kasprowicza, Zespół pałacowo – parkowy w Kobylnikach, Izba Pamięci Generała Władysława Sikorskiego czy Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi sektor prywatny.

    Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 15, 25 i 62.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola