Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Czy Rada Miejska Inowrocławia działa z naruszeniem prawa?

Data publikacji: 2018-11-28, Data modyfikacji: 2018-11-29
A A AWydrukDrukuj  
 
W poniedziałek Rada Miejska powołała składy komisji merytorycznych Rady Miejskiej. Rada ustalając wcześniej odgórne limity liczby członków doprowadziła do sytuacji, iż radni PiS nie zasiadają we wszystkich komisjach, chociaż składali swoje akcesy. Opozycja nie będzie zasiadać chociażby w dość ważnej komisji budżetowej. Tylko czy nie doszło w tym wypadku do naruszenia prawa? Sprawą Rady Gminy Lubomino zajmował się Wojewódzki Sąd Apelacyjny w Olsztynie, który stwierdził - Tym samym, rada gminy, dokonując wyboru składów komisji stałych, winna - przy uwzględnieniu zasad demokratycznego obradowania i głosowania - zapewnić radnym w miarę jednakowe i równe warunki pracy w komisjach rady.   Sąd też przyznaje w uzasadnieniu - Bezspornie również radny ma prawo, a nie obowiązek bycia członkiem dowolnej liczby komisji rady gminy, lecz prawo to nie może być ograniczone przez takie ukształtowanie składu ilościowego członków komisji, które z góry wyklucza możliwość uczestnictwa w jakiejkolwiek komisji.   Ponadto pojawia się wątek możliwości naruszenia artykułu 18a ustawy o samorządzie gminnym, który nakazuje, aby w Komisji Rewizyjnej reprezentowane były wszystkie kluby radnych. Rada Miejska w Inowrocławiu ustaliła, że w tej komisji będzie zasiadać tylko 4 radnych, czyli teoretycznie gdyby funkcjonowało 5 klubów radnych, to mogłoby dojść do naruszenia art. 18a ustawy. Z punktu widzenia formalnego ta sytuacja może być uznana za argument do unieważnienia uchwały ustalającej składy wszystkich komisji.  

Pełna treść wiadomości na: portalkujawski.pl/inowroclaw/item/14492-czy-rada-miejska-inowroclawia-dziala-z-naruszeniem-prawa
portalkujawski.pl, Źródło artykułu: portalkujawski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat inowrocławski – powiat w południowej części województwa kujawsko - pomorskiego z siedzibą w Inowrocławiu. W skład powiatu wchodzą gminy: Inowrocław, Gniewkowo, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Dąbrowa Biskupia, Rojewo i Złotniki Kujawskie. Powierzchnia powiatu wynosi 1225 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: Nadgoplański Park Tysiąclecia, dwa rezerwaty – „Balczewo” i „Rejna”, park solankowy w Inowrocławiu, w stolicy powiatu  działa także tężnia solankowa. Powiat bogaty jest także w zbiorniki wodne do których nalęży rzeka Noteć oraz liczne jeziora  (Gopło, Tryszczyn, Gocanowskie, Szarlej, Piotrkowickie, Ludzisko, Węgiereckie, Mielno, Tuczno, Płaźno, Leszcze, Jordanowo, Długie, Kościelne, Pęchowskie, Jezioro Stare i Jezioro Nowe). Do godnych odwiedzenia zabytków należą: Mysia wieża w Kruszwicy, Dom Rodzinny Jana Kasprowicza, Zespół pałacowo – parkowy w Kobylnikach, Izba Pamięci Generała Władysława Sikorskiego czy Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi sektor prywatny.

    Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 15, 25 i 62.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola