Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kukiz15: Metoda naliczania opłat za ,,śmieci" niesprawiedliwa społecznie

Data publikacji: 2019-01-07, Data modyfikacji: 2019-01-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Od kwietnia w Inowrocławiu zmienią się zasady naliczania opłat za gospodarkę odpadami. Obecnie funkcjonują dwie taryfy – dla gospodarstw jednoosobowych oraz wieloosobowych. Taka forma naliczania opłat zdaniem sądów jest niezgodna z prawem, dlatego inowrocławscy radni zdecydowali, że od kwietnia opłata będzie zależna od liczby osób. Od kwietnia opłata będzie wynosić 17 zł od zamieszkiwanej osoby w przypadku segregowania odpadów oraz 34 zł w przypadku gdy nie ma segregacji. W praktyce oznacza o podwyżkę opłat, którą szczególnie odczują gospodarstwa zamieszkiwane przez wiele osób.   Zdaniem Marka Browińskiego, asystenta posła Pawła Skuteckiego nowa metoda będzie niesprawiedliwa społecznie. Powołuje się on przy tym na opinie dr Włodzimierza Urbaniaka z UAM w Poznaniu - Ile śmieci produkuje rodzina 6 osobowa? Czy jest to suma 6 gospodarstw singlowskich?”, „W większości przypadków, przy ustalaniu sposobu naliczania opłaty przyjmuje się, że każdy mieszkaniec średnio wytwarza taką samą ilość odpadów. Założenie takie może prowadzić do niesprawiedliwego społecznie obciążenia mieszkańców kosztami gospodarki odpadami. Badania pokazujące wpływ wielkości gospodarstwa domowego na ilość odpadów wytworzonych przez mieszkańca prowadzono dotychczas głównie za granicą. Ostatnie polskie badania wykazują, że sytuacja w polskich gospodarstwach domowych jest podobna . Jak wykazują badania, ilość wytwarzanych odpadów komunalnych na mieszkańca maleje wraz ze wzrostem liczebności gospodarstwa domowego.   Browiński w liście otwartym apeluje do prezydenta Ryszarda Brejzy o ponowne przemyślenie zasad naliczania opłat za gospodarkę odpadami. Podobny system rozliczania od kilku lat funkcjonuje już w Bydgoszczy, w przypadku segregacji bydgoszczanie płacą jednak mniej od tego co płacić będą inowrocławianie.  

Pełna treść wiadomości na: portalkujawski.pl/inowroclaw/item/14667-kukiz15-metoda-naliczania-oplat-za-smieci-niesprawiedliwa-spolecznie
portalkujawski.pl, Źródło artykułu: portalkujawski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat inowrocławski – powiat w południowej części województwa kujawsko - pomorskiego z siedzibą w Inowrocławiu. W skład powiatu wchodzą gminy: Inowrocław, Gniewkowo, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Dąbrowa Biskupia, Rojewo i Złotniki Kujawskie. Powierzchnia powiatu wynosi 1225 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: Nadgoplański Park Tysiąclecia, dwa rezerwaty – „Balczewo” i „Rejna”, park solankowy w Inowrocławiu, w stolicy powiatu  działa także tężnia solankowa. Powiat bogaty jest także w zbiorniki wodne do których nalęży rzeka Noteć oraz liczne jeziora  (Gopło, Tryszczyn, Gocanowskie, Szarlej, Piotrkowickie, Ludzisko, Węgiereckie, Mielno, Tuczno, Płaźno, Leszcze, Jordanowo, Długie, Kościelne, Pęchowskie, Jezioro Stare i Jezioro Nowe). Do godnych odwiedzenia zabytków należą: Mysia wieża w Kruszwicy, Dom Rodzinny Jana Kasprowicza, Zespół pałacowo – parkowy w Kobylnikach, Izba Pamięci Generała Władysława Sikorskiego czy Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi sektor prywatny.

    Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 15, 25 i 62.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola