Belka
Środa, 17 Lipca 2019   imieniny: Aneta, Bogdan, Aleksy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

SLD ma potrzebę upamiętnienia ,,wyzwolicieli", w tym czerwonoarmistów

Data publikacji: 2018-07-19, Data modyfikacji: 2018-07-22
A A AWydrukDrukuj  
 
Kilka tygodni temu z inowrocławskiego krajobrazu zniknął Pomnik Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni. Decyzja była wymuszona ustawą o przeciwdziałaniu propagowaniu komunizmu. Inowrocławska lewica apeluje do prezydenta Ryszarda Brejzy, aby chociażby postawił kolumnę upamiętniającą ,,wyzwolicieli”. W niedziele przypadnie 74. rocznica ogłoszenia odezwy Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, którą wcześniej osobiście zatwierdził dyktator Józef Stalin. Manifest stwierdzał, że jedyną legalną władzą w Polsce jest ta podporządkowana Moskwie, jednocześnie rząd RP na uchodźstwie, który urzędował w Londynie, nazwał samozwańczym. Czy inicjatywa Rady Powiatowej SLD w Inowrocławiu, na kilka dni przed tą rocznicą to przypadek?   Wicestarosta Włodzimierz Figas uważa, że postawienie kolumny ma rekompensować usuniecie Pomnika Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, ale przede wszystkim oddawać hołd wszystkim, którzy bez względu na kraj pochodzenia ,,wyzwalali” Inowrocław spod okupacji niemieckiej. Kolumna miałaby się również zdaniem inicjatorów wpisywać w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.   Ostatnie stwierdzenie opiera się zatem o retorykę, iż po 1944 Polska była państwem w pełni niepodległym.  

Pełna treść wiadomości na: portalkujawski.pl/inowroclaw/item/13716-sld-ma-potrzebe-upamietniania-wyzwolicieli-w-tym-czerwonoarmistow
portalkujawski.pl, Źródło artykułu: portalkujawski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat inowrocławski – powiat w południowej części województwa kujawsko - pomorskiego z siedzibą w Inowrocławiu. W skład powiatu wchodzą gminy: Inowrocław, Gniewkowo, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Dąbrowa Biskupia, Rojewo i Złotniki Kujawskie. Powierzchnia powiatu wynosi 1225 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: Nadgoplański Park Tysiąclecia, dwa rezerwaty – „Balczewo” i „Rejna”, park solankowy w Inowrocławiu, w stolicy powiatu  działa także tężnia solankowa. Powiat bogaty jest także w zbiorniki wodne do których nalęży rzeka Noteć oraz liczne jeziora  (Gopło, Tryszczyn, Gocanowskie, Szarlej, Piotrkowickie, Ludzisko, Węgiereckie, Mielno, Tuczno, Płaźno, Leszcze, Jordanowo, Długie, Kościelne, Pęchowskie, Jezioro Stare i Jezioro Nowe). Do godnych odwiedzenia zabytków należą: Mysia wieża w Kruszwicy, Dom Rodzinny Jana Kasprowicza, Zespół pałacowo – parkowy w Kobylnikach, Izba Pamięci Generała Władysława Sikorskiego czy Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie.

  Główną gałąź gospodarki regionu stanowi sektor prywatny.

  Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 15, 25 i 62.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola