Belka
Czwartek, 9 Maja 2024   imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Poprzez św. Jadwigę chcą promować przyjaźń polsko-węgierską

Data publikacji: 2017-03-26, Data modyfikacji: 2017-03-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Tradycją marcową stały się spotkania pod pomnikiem św. Jadwigi w Inowrocławiu, przy okazji obchodzonego 15 marca Święta Narodowego Węgier oraz 23 marca Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Do trzeciego z rzędu symbolicznego spotkania doszło w niedziele. Pod pomnikiem św. Jadwigi, patronki Inowrocławia odczytano uchwałę Sejmu RP z 2007 roku o ustanowieniu Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej oraz złożono symboliczne kwiaty. Padła propozycja przyjęcia odezwy, która zachęcić wszystkie kujawskie środowiska do włączenia się w dzieło, zorganizowania dużych uroczystości w marcu przyszłego roku. W roku 2018 przypadnie bowiem 10-ta rocznica przyjęcia przez Inowrocław św. Jadwigi jako swojej patronki.     Treść odezwy: Od ponad 1000 lat Polacy i Węgrzy żyją w tej samej części Europy tworząc trwałe więzy łączące oba narody na wielu płaszczyznach: politycznej, społecznej, kulturalnej i ekonomicznej. Wielokrotnie wspólnie odpieraliśmy zagrożenia płynące i ze wschodu i z zachodu. W drugiej połowie XVI w. na tronie polskim zasiadł Węgier Stefan Batory, za którego panowania Polska przeżywała jeden z najświetniejszych okresów w swojej historii. W XIX w. polski gen. Józef Bem wsławił się sukcesami w walce o wolność Węgier i został naczelnym wodzem armii węgierskiej. W roku 1956 Polacy udzielili spontanicznego poparcia uczestnikom i ofiarom powstania budapeszteńskiego. Wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń. Uwieńczeniem tego procesu jest członkostwo obydwu krajów i ich aktywne partnerstwo w Unii Europejskiej oraz w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.   Powyższej treści odezwa została zawarta w uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 16 marca, ustanawiającej 23 marca jako Dzień Solidarności Polsko-Węgierskiej. Analogicznej treści uchwałę kilka dni wcześniej przyjęło Węgierskie Zgromadzenie Narodowe.   Zebrani w Inowrocławiu, pod pomnikiem św. Jadwigi, wywodzącej się z węgierskiej dynastii Andegawenów polskiej królowej, w 10-ty Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej , apelują do wszystkich kujawskich środowisk, aby w sposób szczególny uczcić to święto w marcu 2018 roku. W roku 2018 Inowrocław będzie w sposób szczególny świętował 10-lecie uznania św. Jadwigi jako swojej patronki. Dlatego w tym szczególnym dla Inowrocławia roku, warte wydaje się podkreślenie roli, jakie miasto odegrało w budowie tysiącletniej polsko-węgierskiej przyjaźni.  

Pełna treść wiadomości na: portalkujawski.pl/index.php/inowroclaw/item/10855-poprzez-sw-jadwige-chca-promowac-przyjazn-polsko-wegierska
portalkujawski.pl, Źródło artykułu: portalkujawski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat inowrocławski – powiat w południowej części województwa kujawsko - pomorskiego z siedzibą w Inowrocławiu. W skład powiatu wchodzą gminy: Inowrocław, Gniewkowo, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Dąbrowa Biskupia, Rojewo i Złotniki Kujawskie. Powierzchnia powiatu wynosi 1225 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: Nadgoplański Park Tysiąclecia, dwa rezerwaty – „Balczewo” i „Rejna”, park solankowy w Inowrocławiu, w stolicy powiatu  działa także tężnia solankowa. Powiat bogaty jest także w zbiorniki wodne do których nalęży rzeka Noteć oraz liczne jeziora  (Gopło, Tryszczyn, Gocanowskie, Szarlej, Piotrkowickie, Ludzisko, Węgiereckie, Mielno, Tuczno, Płaźno, Leszcze, Jordanowo, Długie, Kościelne, Pęchowskie, Jezioro Stare i Jezioro Nowe). Do godnych odwiedzenia zabytków należą: Mysia wieża w Kruszwicy, Dom Rodzinny Jana Kasprowicza, Zespół pałacowo – parkowy w Kobylnikach, Izba Pamięci Generała Władysława Sikorskiego czy Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi sektor prywatny.

    Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 15, 25 i 62.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola