Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Pomnik Obrońców będzie przeniesiony. Sprawa budzi kontrowersje

Data publikacji: 2018-04-09, Data modyfikacji: 2018-04-10
A A AWydrukDrukuj  
 
Dzisiaj Rada Miejska na nadzwyczajnym posiedzeniu wyraziła zgodę na przeniesienie pomnika Obrońców Inowrocławia z jednej części Skweru Obrońców Inowrocławia w inną, nieopodal wejścia od strony ulicy Roosevelta. Zgodę na relokację pomnika przegłosowano jednak zaledwie jednym głosem. Pomnik poświęcony jest tytułowym obrońcom miasta, którzy 8 września 1939 roku stanęli do samotnej walki przeciwko hitlerowcom. Pomnik zostanie przesunięty w miejsce, gdzie stał jeszcze kilka tygodni temu Pomnik Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni. Monument został usunięty za zgodą Rady Miejskiej, w ramach dekomunizacji.   - Obecna sytuacja, będąca następstwem usunięcia pomnika Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, umożliwia zmianę lokalizacji pomnika Obrońców Inowrocławia i przeniesienia go bezpośrednio w miejsce wydarzeń z 1939 roku. Będzie to decyzja o charakterze patriotycznym, a ponadto pomnik posadowiony zostanie w korzystniejszej lokalizacji skweru i w miejscu bardziej oddalonym - niż obecnie - od ulicy Prezydenta Gabriela Narutowicza (ruch pojazdów na tej ulicy był dokuczliwy dla zachowania powagi i skupienia w trakcie uroczystości - uzasadniał potrzebę przeniesienia pomnika wnioskodawca, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.   Obradująca przed nadzwyczajną sesją Rady Miejskiej Komisja Statutowa zaopiniowała pomysł relokacji pomnika negatywnie. Na sesji opozycja zagłosowała natomiast przeciwko. Jak wyjaśnia nam radny Maciej Basiński z PiS-u, do głosowania przeciwko skłonił go szereg argumentów. Zdaniem radnego trzeba liczyć się z kosztem przynajmniej 70 tys. zł, dodatkowo przy cięciu pomnika na mniejsze części, na potrzeby transportowe, może dojść do jego uszkodzenia. Radny powołał się również na szereg negatywnych opinii organizacji społecznych w tym Towarzystwa Miłośników Inowrocławia, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu oraz honorowego obywatela Edmunda Mikołajczaka. W opinii Basińskiego, miejsce pod dawnym pomniku Wdzięczności, powinno zostać zachowane dla innego pomnika, który być może społeczność inowrocławska zdecyduje się w przyszłości postawić.  

Pełna treść wiadomości na: portalkujawski.pl/inowroclaw/item/13108-pomnik-obroncow-bedzie-przeniesiony-sprawa-budzi-kontrowersje
portalkujawski.pl, Źródło artykułu: portalkujawski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat inowrocławski – powiat w południowej części województwa kujawsko - pomorskiego z siedzibą w Inowrocławiu. W skład powiatu wchodzą gminy: Inowrocław, Gniewkowo, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Dąbrowa Biskupia, Rojewo i Złotniki Kujawskie. Powierzchnia powiatu wynosi 1225 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: Nadgoplański Park Tysiąclecia, dwa rezerwaty – „Balczewo” i „Rejna”, park solankowy w Inowrocławiu, w stolicy powiatu  działa także tężnia solankowa. Powiat bogaty jest także w zbiorniki wodne do których nalęży rzeka Noteć oraz liczne jeziora  (Gopło, Tryszczyn, Gocanowskie, Szarlej, Piotrkowickie, Ludzisko, Węgiereckie, Mielno, Tuczno, Płaźno, Leszcze, Jordanowo, Długie, Kościelne, Pęchowskie, Jezioro Stare i Jezioro Nowe). Do godnych odwiedzenia zabytków należą: Mysia wieża w Kruszwicy, Dom Rodzinny Jana Kasprowicza, Zespół pałacowo – parkowy w Kobylnikach, Izba Pamięci Generała Władysława Sikorskiego czy Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi sektor prywatny.

    Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 15, 25 i 62.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola