Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

 
Uzdrowisko Inowrocław „Solanki” położone jest na terenie malowniczego Parku Solankowego liczącego dziś ponad 85 hektarów. Ogrody zapachowe, ukwiecone aleje oraz stawy tworzą tutaj niepowtarzalną atmosferę wyciszenia i spokoju. Park Solankowy sprzyja nie tylko spacerom, na jego terenie nie brakuje też ścieżek dla miłośników Nordic Walking, jazdy na rowerze i rolkach. Sercem Parku Solankowego są tężnie solankowe, które od 2001 roku zachwycają odwiedzających oraz wpływają dobroczynni na zdrowie. Inowrocławskie tężnie, mierzą 9 metrów wysokości i mają 300 metrów długości. Po ścianach wypełnionych gałęziami tarniny spływa solanka. Dzięki temu w powietrzu unoszą się specyficzne aerozole, które pozwalają leczyć schorzenia górnych dróg oddechowych, nadciśnienie tętnicze, alergie i stany ogólnego wyczerpania. Na szczycie tężni solankowych znajduje się taras widokowy. Inowrocławskie tężnie są trzecie w kraju pod względem chronologii powstania i drugie, co do wielkości. Nową atrakcją Parku Solankowego jest Pijalnia Wód „Inowrocławianka” z pierwszą w województwie kujawsko-pomorskim Palmiarnią. W pijani można skosztować mineralnej wody o nazwie „Inowrocławianka” oraz leczniczej „Jadwigi” w towarzystwie „Pomnika Teściowej”. Z kolei palmiarnia kusi tropikalną roślinnością wśród której są m.in.: bananowce, bambusy, drzewo cytrynowe i oryginalne kaktusy. Egzotycznego klimatu dodają również ptaki i złote rybki. Ponadto w obiekcie zlokalizowana jest ciekawie zaaranżowana Chata Kujawska. W sezonie letnim w Parku Solankowym w Inowrocławiu organizowane są też liczne koncerty, występy i imprezy pod gołym niebem oraz w muszli koncertowej, Teatrze Letnim oraz na scenie aranżowanej przy tężniach. Warto tu przyjechać i zostać na dłużej. Tekst za „"SOLANKI" Uzdrowisko Inowrocław” solanki.pl/ 2017.05.28

 


Eugeniusz Delbowski
 
Data pliku video: 2017-08-30, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat inowrocławski – powiat w południowej części województwa kujawsko - pomorskiego z siedzibą w Inowrocławiu. W skład powiatu wchodzą gminy: Inowrocław, Gniewkowo, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Dąbrowa Biskupia, Rojewo i Złotniki Kujawskie. Powierzchnia powiatu wynosi 1225 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: Nadgoplański Park Tysiąclecia, dwa rezerwaty – „Balczewo” i „Rejna”, park solankowy w Inowrocławiu, w stolicy powiatu  działa także tężnia solankowa. Powiat bogaty jest także w zbiorniki wodne do których nalęży rzeka Noteć oraz liczne jeziora  (Gopło, Tryszczyn, Gocanowskie, Szarlej, Piotrkowickie, Ludzisko, Węgiereckie, Mielno, Tuczno, Płaźno, Leszcze, Jordanowo, Długie, Kościelne, Pęchowskie, Jezioro Stare i Jezioro Nowe). Do godnych odwiedzenia zabytków należą: Mysia wieża w Kruszwicy, Dom Rodzinny Jana Kasprowicza, Zespół pałacowo – parkowy w Kobylnikach, Izba Pamięci Generała Władysława Sikorskiego czy Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi sektor prywatny.

    Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 15, 25 i 62.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola