Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

30 lat partnerskiej współpracy z miastem Bad Oeynhausen

Data publikacji: 2019-06-19, Data modyfikacji: 2019-06-21
A A AWydrukDrukuj  
 
W tym roku przypada 30-lecie partnerskiej współpracy Inowrocławia z niemieckim miastem Bad Oeynhausen w Nadrenii Północnej-Westfalii. Z wizytą w Niemczech gościł prezydent Ryszard Brejza oraz chór Halka. To właśnie współpraca pomiędzy chórami jest widocznym przejawem współpracy kulturalnej polsko-niemieciej. Bad Oeynhausen podobnie jak Inowrocław jest miastem uzdrowiskowym, ale nieco mniejszym, bowiem według oficjalnych danych liczy niecałe 50 tys. mieszkańców. W centrum kurortu Bad Oeynhausen znajduje się tabliczka nawiązująca do partnerstwa z Inowrocławiem, Inowrocław-Platz. Inowrocław również posiada podobną tabliczkę, znajdującą się przy hali sportowej – plac Bad Oyenhausen.   - Przez te 30 lat wraz z niemieckim uzdrowiskiem Bad Oyenhausen przełamywaliśmy poprzez spotkania, wzajemne uprzedzenia i stereotypy. Wśród mieszkańców miasta partnerskiego Inowrocław cieszy się dużą sympatią, o czym wielokrotnie przekonywałem się na miejscu – mówi prezydent Ryszard Brejza.   Chór Halka z Kujaw od wielu lat współpracuje z chórem Quartetverein z Bad Oeynhausen, który gościł już w Inowrocławiu. Halka zaprezentowała mieszkańcom niemieckiego miasta walczyka pt. ,,Inowrocławskie Solanki”.  

Pełna treść wiadomości na: portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15750-30-lat-parnterskiej-wspolpracy-z-miastem-bad-oeynhausen
portalkujawski.pl, Źródło artykułu: portalkujawski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat inowrocławski – powiat w południowej części województwa kujawsko - pomorskiego z siedzibą w Inowrocławiu. W skład powiatu wchodzą gminy: Inowrocław, Gniewkowo, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Dąbrowa Biskupia, Rojewo i Złotniki Kujawskie. Powierzchnia powiatu wynosi 1225 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: Nadgoplański Park Tysiąclecia, dwa rezerwaty – „Balczewo” i „Rejna”, park solankowy w Inowrocławiu, w stolicy powiatu  działa także tężnia solankowa. Powiat bogaty jest także w zbiorniki wodne do których nalęży rzeka Noteć oraz liczne jeziora  (Gopło, Tryszczyn, Gocanowskie, Szarlej, Piotrkowickie, Ludzisko, Węgiereckie, Mielno, Tuczno, Płaźno, Leszcze, Jordanowo, Długie, Kościelne, Pęchowskie, Jezioro Stare i Jezioro Nowe). Do godnych odwiedzenia zabytków należą: Mysia wieża w Kruszwicy, Dom Rodzinny Jana Kasprowicza, Zespół pałacowo – parkowy w Kobylnikach, Izba Pamięci Generała Władysława Sikorskiego czy Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi sektor prywatny.

    Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 15, 25 i 62.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola