Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Czy powiaty powinny nadal funkcjonować?

Data publikacji: 2019-06-21, Data modyfikacji: 2019-06-24
A A AWydrukDrukuj  
 
Od dużej reformy samorządowej minęło 20 lat, wówczas utworzono samorządy powiatowe. Czy spełniają one swoją rolę. W rozmowie z Portalem Samorządowym (portalsamorzadowy.pl) prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza uważa, że po tych 20 latach widać, że należy poważnie rozważyć likwidację powiatów. - Mam przyjemność być prezydentem miasta, które - niestety - nie ma praw powiatu grodzkiego. Mamy 73 tys. mieszkańców i wiele problemów z powiatem. Na przykład jako prezydent miasta nie mam prawa do ustawienia zakazu postoju na drodze czy wprowadzenia ruch jednokierunkowego. Na terenie miasta jest czterech zarządców dróg. Każdy wyłania firmy do ich utrzymania. Nie mamy możliwości wykorzystania środków unijnych w sposób tak kompleksowy, jak miasta, które mają jednocześnie status powiatów – powiedział w rozmowie z portalsamorzadowy.pl prezydent Ryszard Brejza.   W jego opinii kompetencje powiatów powinny przejąć miasta. Od wielu lat prezydent Ryszard Brejza zabiega o nadanie Miastu Inowrocław statusu miasta na prawach powiatu, takiego jaki w naszym województwie mają: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz. Zdaniem włodarza Inowrocławia, gdyby pozostałe kompetencje przekazać województwom, to moglibyśmy sobie bez problemu poradzić bez powiatów.  

Pełna treść wiadomości na: portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15759-czy-powiaty-powinny-nadal-funkcjonowac
portalkujawski.pl, Źródło artykułu: portalkujawski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat inowrocławski – powiat w południowej części województwa kujawsko - pomorskiego z siedzibą w Inowrocławiu. W skład powiatu wchodzą gminy: Inowrocław, Gniewkowo, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Dąbrowa Biskupia, Rojewo i Złotniki Kujawskie. Powierzchnia powiatu wynosi 1225 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: Nadgoplański Park Tysiąclecia, dwa rezerwaty – „Balczewo” i „Rejna”, park solankowy w Inowrocławiu, w stolicy powiatu  działa także tężnia solankowa. Powiat bogaty jest także w zbiorniki wodne do których nalęży rzeka Noteć oraz liczne jeziora  (Gopło, Tryszczyn, Gocanowskie, Szarlej, Piotrkowickie, Ludzisko, Węgiereckie, Mielno, Tuczno, Płaźno, Leszcze, Jordanowo, Długie, Kościelne, Pęchowskie, Jezioro Stare i Jezioro Nowe). Do godnych odwiedzenia zabytków należą: Mysia wieża w Kruszwicy, Dom Rodzinny Jana Kasprowicza, Zespół pałacowo – parkowy w Kobylnikach, Izba Pamięci Generała Władysława Sikorskiego czy Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi sektor prywatny.

    Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 15, 25 i 62.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola