Belka
Piątek, 9 Maja 2025   imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Przywołówki nietypowy element Dziedzictwa Narodowe

Data publikacji: 2019-04-22, Data modyfikacji: 2019-04-25
A A AWydrukDrukuj  
 
W niedzielę wielkanocną wieczorem w Szymborzu odbywają się Przywołówki, dość oryginalna kujawska tradycja, która została przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznana za element dziedzictwa narodowego. Wieczorem miejscowi kawalerowie ze specjalnej ambony wygłaszają wiersze na temat miejscowych panien. Tradycja przywołówkowa liczy blisko 200 lat. Dzisiaj Szymborze nie jest już wsią, ale dzielnicą Inowrocławia, ale tradycja Przywołówek nadal żyje. Współcześnie organizowane są one przez Stowarzyszenie Klub Kawalerów.   W 2016 roku wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wpisał Przywołówki na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Przywołówki odbywają się bowiem tylko na u nas na Kujawach, nigdzie indziej na świecie.   Wczoraj również tradycji Przywołówek w Szymborzu stało się zadość.  

Pełna treść wiadomości na: portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15331-przywolowki-nietypowy-element-dziedzictwa-narodowego
portalkujawski.pl, Źródło artykułu: portalkujawski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat inowrocławski – powiat w południowej części województwa kujawsko - pomorskiego z siedzibą w Inowrocławiu. W skład powiatu wchodzą gminy: Inowrocław, Gniewkowo, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Dąbrowa Biskupia, Rojewo i Złotniki Kujawskie. Powierzchnia powiatu wynosi 1225 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: Nadgoplański Park Tysiąclecia, dwa rezerwaty – „Balczewo” i „Rejna”, park solankowy w Inowrocławiu, w stolicy powiatu  działa także tężnia solankowa. Powiat bogaty jest także w zbiorniki wodne do których nalęży rzeka Noteć oraz liczne jeziora  (Gopło, Tryszczyn, Gocanowskie, Szarlej, Piotrkowickie, Ludzisko, Węgiereckie, Mielno, Tuczno, Płaźno, Leszcze, Jordanowo, Długie, Kościelne, Pęchowskie, Jezioro Stare i Jezioro Nowe). Do godnych odwiedzenia zabytków należą: Mysia wieża w Kruszwicy, Dom Rodzinny Jana Kasprowicza, Zespół pałacowo – parkowy w Kobylnikach, Izba Pamięci Generała Władysława Sikorskiego czy Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi sektor prywatny.

    Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 15, 25 i 62.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola