Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Radni pozbawili patronatu prezydenta Roosevelta oraz ustanowili skwer prezydenta Adamowicza

Data publikacji: 2019-06-27, Data modyfikacji: 2019-06-30
A A AWydrukDrukuj  
 
W czwartek Rada Miejska w Inowrocławiu zdecydowała o zmianie nazwy jednej z głównych arterii w Inowrocławiu – ulicy prezydenta Franklina Roosevelta na ulicę Ratuszową, z uwagi na znajdującą się przy niej siedzibę Urzędu Miasta. Decyzję uzasadniono tym, że prezydent Roosevelt swoimi decyzjami politycznymi nie sprzyjał Polsce. W uzasadnieniu do uchwały zarzuca się prezydentowi Stanów Zjednoczonych współodpowiedzialność za ukrywanie prawdy o zbrodni katyńskiej oraz za wyrażenie zgody w Jałcie, aby Polska została pozbawiona suwerenności trafiając pod protektorat sowiecki. Patronat prezydenta Roosevelta nad ulicą w Inowrocławiu został nadany 17 maja 1945 roku przez Prezydium Rady Narodowej. Patrząc z perspektywy historycznej, można odnieść wrażenie, że był to przejaw wdzięczności komunistów wobec amerykańskiego prezydenta.   Od głosu wstrzymali się radni Zjednoczonej Prawicy. Jak tłumaczy nam radny Maciej Basiński, popiera on odebranie patronatu prezydentowi Rooseveltowi, ale składano wiele innych propozycji, ale prezydent Brejza bez dialogu z opozycją postanowił forsować ulicę Ratuszową.   Na razie jeszcze ulica Roosevelta Uchwała Rady Miejskiej wejdzie w życie dopiero pół roku od publikacji jej przez wojewodę w Dzienniku Urzędowym. Pozwoli to mieszkańcom na spokojnie przygotować się do tej zmiany.     Mieli być Żołnierze Wyklęci Na tej samej sesji radni postanowili planowany skwer w rejonie alei Niepodległości oraz ulicy Macieja Wierzbickiego nazwać imieniem zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przy okazji procedowania tego punktu pojawił się zgrzyty, bowiem już kilka lat temu z wnioskiem nazwanie tego skweru wystąpił Inowrocławski Klub Dyskusyjny, wnosząc o patronat Żołnierzy Wyklętych. Wówczas ratusz podnosił, że ten teren nie pełni roli skweru, co byłoby ośmieszające dla ,,tak zacnych patronów”. Dzisiaj ten problem jednak przestał istnieć.

Pełna treść wiadomości na: portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15802-radni-pozbawili-patronatu-prezydenta-roosevelta-oraz-ustanowili-skwer-prezydenta-adamowicza
portalkujawski.pl, Źródło artykułu: portalkujawski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat inowrocławski – powiat w południowej części województwa kujawsko - pomorskiego z siedzibą w Inowrocławiu. W skład powiatu wchodzą gminy: Inowrocław, Gniewkowo, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Dąbrowa Biskupia, Rojewo i Złotniki Kujawskie. Powierzchnia powiatu wynosi 1225 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: Nadgoplański Park Tysiąclecia, dwa rezerwaty – „Balczewo” i „Rejna”, park solankowy w Inowrocławiu, w stolicy powiatu  działa także tężnia solankowa. Powiat bogaty jest także w zbiorniki wodne do których nalęży rzeka Noteć oraz liczne jeziora  (Gopło, Tryszczyn, Gocanowskie, Szarlej, Piotrkowickie, Ludzisko, Węgiereckie, Mielno, Tuczno, Płaźno, Leszcze, Jordanowo, Długie, Kościelne, Pęchowskie, Jezioro Stare i Jezioro Nowe). Do godnych odwiedzenia zabytków należą: Mysia wieża w Kruszwicy, Dom Rodzinny Jana Kasprowicza, Zespół pałacowo – parkowy w Kobylnikach, Izba Pamięci Generała Władysława Sikorskiego czy Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi sektor prywatny.

    Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 15, 25 i 62.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola