Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

W 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów

Data publikacji: 2019-06-04, Data modyfikacji: 2019-06-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Dzisiaj główne uroczystości związane z rocznicową datą 4 czerwca 1989 roku odbywają się w Gdańsku. Na Kujawach również uczczono uroczyście tą datę, w południe na inowrocławskim rynku odśpiewany został hymn narodowy. 4 czerwca 1989 roku wpisał się w polską historię jako wyraźny moment przemian demokratycznych. Z tej okazji na inowrocławskim rynku stanęła wystawa ,,Wybory 89 . Droga ku wolności. Retrospekcja” przygotowana przez Bibliotekę Miejską. Na ekspozycji zostały zaprezentowane dokumenty życia społecznego, druki ulotne (znaczki pocztowe, ulotki, plakaty, zdjęcia z wieców i spotkań wyborczych), rozpowszechniane w tamtych czasach bezpłatnie i masowo. Na wystawie pojawiło się również zdjęcie amerykańskiej aktorki Jane Fondy, która brała udział w kampanii po stronie „Solidarności”. Nie zabrakło artykułów z lokalnych gazet na temat wyborów, głosowania i jego wyników.   Inowrocław przyłączył się tego dnia do ogólnopolskiej akcji „Menu Wolności”. Z archiwalnych materiałów filmowych wynika, że podczas obiadu kończącego obrady Okrągłego Stołu goście zjedli „galaretkę drobiową, zupę pomidorową z ryżem, eskalop wieprzowy i na deser pączek”. To właśnie menu – uchwycone w momencie historycznym – stało się punktem wyjścia dla wszystkich chcących świętować 30-lecie wolnych wyborów również w kulinarny sposób. Z tej okazji uczniowie Akademii Szkolnictwa AS przygotowali dla mieszkańców zupę pomidorową i pączki, a także okolicznościowe ciasteczka.   Jeszcze dzisiaj o godzinie 21:00 w ramach kina plenerowego będzie można obejrzeć film Stanisława Barei ,,Miś” o czasach PRL-u.  

Pełna treść wiadomości na: portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15652-w-30-rocznice-czesciowo-wolnych-wyborow
portalkujawski.pl, Źródło artykułu: portalkujawski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat inowrocławski – powiat w południowej części województwa kujawsko - pomorskiego z siedzibą w Inowrocławiu. W skład powiatu wchodzą gminy: Inowrocław, Gniewkowo, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Dąbrowa Biskupia, Rojewo i Złotniki Kujawskie. Powierzchnia powiatu wynosi 1225 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: Nadgoplański Park Tysiąclecia, dwa rezerwaty – „Balczewo” i „Rejna”, park solankowy w Inowrocławiu, w stolicy powiatu  działa także tężnia solankowa. Powiat bogaty jest także w zbiorniki wodne do których nalęży rzeka Noteć oraz liczne jeziora  (Gopło, Tryszczyn, Gocanowskie, Szarlej, Piotrkowickie, Ludzisko, Węgiereckie, Mielno, Tuczno, Płaźno, Leszcze, Jordanowo, Długie, Kościelne, Pęchowskie, Jezioro Stare i Jezioro Nowe). Do godnych odwiedzenia zabytków należą: Mysia wieża w Kruszwicy, Dom Rodzinny Jana Kasprowicza, Zespół pałacowo – parkowy w Kobylnikach, Izba Pamięci Generała Władysława Sikorskiego czy Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie.

    Główną gałąź gospodarki regionu stanowi sektor prywatny.

    Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 15, 25 i 62.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola